We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Walnut Laminate Office Desking
SKU
LLR69987
by Lorell
$199.58 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Belongs to Lorell Essentials Series - must be attached to a desk, credenza or return
- Attach to underside of furniture for additional storage
- Includes 1 box drawer and 1 file drawer for essential supplies
- File drawer holds letter-size and legal-size hanging files
- Not to be used as a freestanding unit
Category: Office Desks
Hanging pedestal is part of Lorell Essentials Series Laminate Furniture with high-quality laminate construction and metal-to-metal, cam-lock connections. Pedestal includes one box drawer and one filing drawer that accommodates letter-size and legal-size files with included hangrails. Both drawers offer full extension and roll smoothly on steel ball bearings. Design also includes central locking, Walnut laminate for durability, 3mm PVC edges and adjustable feet. Pedestal cannot be used freestanding and must be attached to a desk, credenza or return in this series. Predrilled holes with metal inserts offer easy attachment by screws.
| Additional Warranty Information | limited 5 yr |
|---|---|
| Application/Usage | Office |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Lorell |
| Country of Origin | China |
| Depth | 21.9" |
| Dimensions | 18.9" Height x 15.5" Width x 21.9" Depth |
| Drawer Type | Box |
| Drawer Type | File |
| Edge Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Features | Adjustable Feet |
| Features | Ball Bearing Slides |
| Features | Built-in Hangrail |
| Features | Durable |
| Features | Lockable |
| Height | 18.9" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 69987 |
| Manufacturer | Lorell |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color/Finish | Walnut Laminate |
| Product Name | Essentials Series Walnut Hanging Pedestal - 2-Drawer |
| Product Series | Essentials |
| Product Type | Pedestal |
| Recycled | No |
| Total Number of Drawers | 2 |
| Width | 15.5" |
| UNSPSC | 56101712 |
| Download PDF File |
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Weight (lbs) | 63.7100 |
| UPC | 035255699877 |
| MPN | 69987 |

Log In