We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Metatarsal Guard Mining Work Boots, Size 8, 4.9 in H, Black
SKU
ORS82155246BLK080
by Honeywell
$277.57 /PAIR
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Fully lined with padded comfort collar and tongue, for greater worker comfort
- Heavy duty Kevlar stitching for extra reinforcement and longer life
- NANOlite and COMFORTcushion technology enhance comfort and reduce leg fatigue
- NATUREform steel toe cap has a wider profile and latex cushion liner to ensure toes are comfortable and not in direct contact with the cap
- PORON XRD metatarsal guard is soft and flexible for outstanding comfort, but hardens upon impact for top-rated protection
Categories: Work Footwear, Boots
Fully lined with padded comfort collar and tongue, for greater worker comfort. Heavy duty Kevlar stitching for extra reinforcement and longer life. NANOlite and COMFORTcushion technology enhance comfort and reduce leg fatigue. NATUREform steel toe cap has a wider profile and latex cushion liner to ensure toes are comfortable and not in direct contact with the cap. PORON® XRD™ metatarsal guard is soft and flexible for outstanding comfort, but hardens upon impact for top-rated protection.
| Color | Black |
|---|---|
| Height [Nom] | 4.961 in |
| Length [Nom] | 14.173 in |
| Quantity | 1 pair |
| Resistance | Liquid |
| Size Group | 8 |
| Width [Nom] | 12.402 in |
| Wt. | 5.3 lb |
| Weight (lbs) | 5.3000 |
|---|---|
| Brand | Honeywell |
| UPC | 320922554956 |
| MPN | 55246-BLK080 |

Log In