We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Metric Socket Bits, 1/2 in Drive, 17 mm Tip
SKU
ORS577544117M
by Proto
$31.27 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 2 left
- Made of heat-treated alloy steel.
- Hex opening holds the bit allowing the bit holder to take the torque load.
Category: Hand Tools
Made of heat-treated alloy steel. Hex opening holds the bit allowing the bit holder to take the torque load.
| Bit Length | 50.8 mm |
|---|---|
| Drive Size [Nom] | 1/2 in |
| Drive Type | Square |
| Finish | Nickel Chrome |
| Locking Type | Ball |
| Material | Forged Alloy Steel |
| Measuring System | Metric |
| Overall Length [Nom] | 101.6 mm |
| Tip Size [Nom] | 17 mm |
| Tip Type | Hex |
| Wt. | 0.86 lb |
| UPC | 662679181123 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.8700 |
| MPN | 5441-17M |
| Brand | Proto |


Log In