We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
MH Series Miniature Worm Gear Clamps, 7/32 in to 5/8 in Hose OD, Stainless Steel 300
SKU
ORS238MH4
by Dixon Valve
$19.38 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 8 left
- Perfect solution for small hoses in narrow or confined spaces.
- Stainless steel band and housing.
- Corrosion-resistant.
Category: Hose Clamps
Perfect solution for small hoses in narrow or confined spaces. Stainless steel band and housing. Corrosion-resistant.
| Bolt/Screw Material | Steel 1018 |
|---|---|
| Bolt/Screw Size [Nom] | 1/4 in |
| Bolt/Screw Type | Hex Head |
| Clamp Diam [Max] | 5/8 in |
| Clamp Diam [Min] | 7 /32 in |
| Coating | Stainless |
| Hose O.D. [Max] | 5/8 in |
| Hose O.D. [Min] | 7/32 in |
| Locking Type | Worm Drive Buckle-Grooved Band |
| Material | Stainless Steel 300 |
| Quantity | 10 per box |
| SAE No. | SAE 201/301; SAE 1018 |
| Torque [Nom] | 15 in·lb |
| Width [Nom] | 5/16 in |
| Wt. | 0.01 lb |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC | 31162906 |
| Manufacturer | Dixon Valve |
| Weight (lbs) | 0.0100 |
|---|---|
| Brand | Dixon Valve |
| UPC | 238-MH4 |
| MPN | MH4 |
| Prop65 Warning | Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |

Log In