We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
MHMS Red Biohazard Infectious Waste Bags
SKU
MHMMDRB142755
by Medegen
$28.54 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Bags display a large biohazard symbol and warning message in English and Spanish
- Also labeled "Infectious Waste"
- Provide for immediate, safe disposal of infectious waste
- Meet OSHA requirements
Categories: Trash Can Liners, Household Trash Bags
Bags labeled "Infectious Waste" provide for immediate, safe disposal of infectious waste. Each 1.1 mil thick bag displays a large biohazard symbol and warning message in English and Spanish. Bags also meet OSHA requirements.
| Application/Usage | Office Waste |
|---|---|
| Bag Length | 41" |
| Bag Size | 41" x 31" |
| Bag Thickness | 1.10 mil (28 Micron) |
| Bag Width | 31" |
| Brand Name | Medegen |
| Country of Origin | United States |
| Features | Disposable |
| Manufacturer Part Number | MDRB142755 |
| Manufacturer | Medical Action Industries Inc. |
| Packaged Quantity | 50 |
| Packaged Quantity | 50 / Box |
| Product Color | Red |
| Product Name | MHMS Red Biohazard Infectious Waste Bags |
| Product Type | Contaminated Waste Bag |
| Recycled | No |
| Volume Capacity | 25 gal |
| UNSPSC | 47121701 |
| UPC | 400290174779 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 4.0000 |
| MPN | MDRB142755 |
| Brand | Medegen |


Log In