We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
MHMS Red Biohazard Infectious Waste Liners
SKU
MHMRIWB142424
by Medegen
$19.28 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Display a biohazard symbol for easy recognition and warning message in English and Spanish
- 1.2 mil thickness
- Meets OSHA requirements
Categories: Trash Can Liners, Household Trash Bags
Can liners display a biohazard symbol for easy recognition and warning message in English and Spanish. Each 1.2 mil thick bag meets OSHA requirements.
| Bag Length | 24" |
|---|---|
| Bag Size | 24" x 24" |
| Bag Thickness | 1.20 mil (30 Micron) |
| Bag Width | 24" |
| Brand Name | Medegen |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer Part Number | RIWB142424 |
| Manufacturer | Medical Action Industries Inc. |
| Packaged Quantity | 50 |
| Packaged Quantity | 50 / Box |
| Product Color | Red |
| Product Name | MHMS Red Biohazard Infectious Waste Liners |
| Product Type | Trash Bag |
| Recycled | No |
| Volume Capacity | 7 gal |
| UNSPSC | 47121701 |
| UPC | 400290177213 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 3.0000 |
| MPN | RIWB142424 |
| Brand | Medegen |









Log In