We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Micro-Mini Flap Wheels with Mounted Steel Shanks, 1 3/16 in x 3/16 in, 80 Grit
SKU
ORS48108834137501
$89.35 /PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Premium aluminum oxide for improved cut rate.
- Flexible cotton backing for superior conformability and life.
- Designed with the steel shank as an integral part of each wheel for balance and quick changes on air tools that have a collet design.
- Flap wheel design and flexibility of the material leaves a finer finish grit than other coated abrasive products.
Category: Hand Tools
Premium aluminum oxide for improved cut rate. Flexible cotton backing for superior conformability and life. Designed with the steel shank as an integral part of each wheel for balance and quick changes on air tools that have a collet design. Flap wheel design and flexibility of the material leaves a finer finish grit than other coated abrasive products.
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
|---|---|
| Applicable Materials | AOB; Aluminum Oxide |
| Applications | Applying Light Scratch Patterns; Blending |
| Dia. [Nom] | 1 3/16 in |
| Grit | 80 |
| Height [Nom] | 0.1 in |
| Length [Nom] | 1.57 in |
| Mounting | Shank |
| Quantity | 10 per package |
| Roughness Grade | Medium |
| Speed [Max] | 30 |
| 000 rpm | |
| Stem Diam | 1/8 in |
| Thickness [Nom] | 0.1875 in |
| Width [Nom] | 0.1 in |
| Wt. | 0.05 lb |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Merit Abrasives |
| Brand | Merit Abrasives |
|---|---|
| Weight (lbs) | 20.5000 |
| UPC | 088341375010 |
| MPN | 08834137501 |

Log In