We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microfiber Cleaning Cloth, 12 x 12, Blue, 3/Pack
SKU
UNV43664
by Universal
$8.27 /PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Cleans boards without the use of cleaners.
- Safe for all types of surfaces.
- Use alone to clean and dust any surface or with cleaning spray.
Category: Cleaning Cloths
Microfiber cloths for all board cleaning without the need to use board cleaners. Safe for all types of surfaces. Use alone to clean and dust any surface or with cleaning spray. Towel/Wipe Type: Screen Wipes; Application: Cleaning; Dusting; Applicable Material: Glass; Screens; Material(s): Nylon; Polyester.
| Applicable Material | Glass; Screens |
|---|---|
| Application | Cleaning; Dusting |
| Capacity (Weight) | 0.19 lb |
| Color(s) | Blue |
| For Use With | Universal® 4661 |
| Global Product Type | Microfiber Cloths |
| Length | 12" |
| Material(s) | Nylon; Polyester |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 3 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Product Packaging | Pouch |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Towel/Wipe Type | Screen Wipes |
| Width | 12" |
| Weight (lbs) | 0.4000 |
|---|---|
| Brand | Universal |
| UPC | 087547436646 |
| MPN | 43664 |

Log In