We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
MicroGourmet Food Container, 16 oz, Translucent, Plastic, 50/Pack, 10 Packs/Carton
SKU
DCCMN160100
by Dart
$59.46 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 10 left
- Allows pre-packaged foods to be refrigerated and microwave-heated in the same container.
- Hold up well to cold and oily foods.
- Safe to use, stress-resistant, crack-resistant and odorless.
- Makes packaging quick and easy.
Category: Disposable Food Containers
Plastic food container allows pre-packaged foods to be refrigerated and microwave-heated in the same container. Holds up well to cold and oily foods. Safe to use, stress-resistant, crack-resistant and odorless. A convenient solution to food-packaging problems with a common lid (sold separately), makes packaging quick and easy. Food Container Type: Base; Material(s): PP - Polypropylene; Food Container Material Type: Plastic; Capacity (Volume): 16 oz.
| Color(s) | Translucent |
|---|---|
| Diameter | 4.7" |
| Food Container Type | Base |
| For Use With | NL8RT-7000 |
| Global Product Type | Takeout Food Containers |
| Height | 2.9" |
| Hinged Lid (Yes/No) | No |
| Interior Volume Capacity | 16 oz |
| Material Type | Plastic |
| Material(s) | PP - Polypropylene |
| Number of Compartments | 1 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Vented (Yes/No) | No |
| Brand | Dart |
|---|---|
| Weight (lbs) | 16.7200 |
| UPC | 041165936384 |
| MPN | MN160100 |

Log In