We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Micrometer Heads, 0 in-1/4 in, 0.001 in
SKU
ORS68164444
$123.96 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- No-glare resists rust on all reading surfaces
- Advanced sleeve design with staggered lines and distinct figures for precise and easy readability
- Quick-reading figures
Category: Hand Tools
No-glare resists rust on all reading surfaces. Advanced sleeve design with staggered lines and distinct figures for precise and easy readability. Quick-reading figures.
| Accuracy | ±0.0001 in |
|---|---|
| Anvil Tip Type | Flat |
| Base Length [Nom] | 1 15/32 in |
| Body Material | Steel |
| Case Material | Steel |
| Display Type | Digital |
| Finish | Satin Chrome |
| Graduation(s) | 0.001 in |
| Length [Nom] | 1 15/32 in |
| Material | Steel |
| Measuring System | Inch |
| Model | 460A |
| Operating Type | Mechanical |
| Output | Digital |
| Quantity | 1 each |
| Range [Max] | 1/4 in |
| Spindle Diam | 0.13 in |
| Spindle Tip Length | 3/8 in |
| Spindle Tip Type | Flat |
| Stem Diam | 0.37 in |
| Structure | U-Shaped |
| Thimble Finish | Satin Chrome |
| Thimble Mechanism | Plain |
| Tip Material | Steel |
| Tip Type | Flat |
| Type | Micrometer Head |
| Usage | Measurements |
| Width [Nom] | 13/32 in |
| Brand | L.S. Starrett |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0500 |
| UPC | 049659644449 |
| MPN | 64444 |
| Prop65 Warning | This product can expose you to LEAD, a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |

Log In