We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
microMICR MICR High Yield Laser Toner Cartridge - Alternative for HP 148X, 148A (W1480A) - Black - 1 Each
SKU
MCMMICRTHN148X
by microMICR
$338.16 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Compatible with HP LaserJet Pro 4001 Series
- Also works in LaserJet Pro 4101 Series
- High, consistent quality of MICR printing
- Engineered for superior performance to minimize bank check rejects
Category: Office Printer Ink & Toners
Toner cartridge with new MICR toner is designed for use with HP LaserJet Pro 4001 Series and 4101 Series. High-yield cartridge contains magnetic image character-recognition ink for security purposes in printing checks. It uses special MICR toner developed and tested specifically for each model printer, retaining the original components and keeping the OEM factory seal intact. Cartridge yields approximately 9,500 pages.
| Brand Name | microMICR |
|---|---|
| Compatibility | HP LaserJet Pro:
|
| Compatible to OEM Brand | HP |
| Compatible to OEM Model | 148A |
| Compatible to OEM Model | 148X |
| Compatible to OEM Part Number | W1480A |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer Part Number | MICR-THN-148X |
| Manufacturer | microMICR Corporation |
| MICR | Yes |
| Package Type | OEM |
| Packaged Quantity | 1 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Print Color | Black |
| Print Technology | Laser |
| Product Name | THN-148A/148X MICR Toner Cartridge |
| Product Type | Toner Cartridge |
| Typical Print Yield | 9500 Pages |
| Yield Type | High |
| Download PDF File |
| Brand | microMICR |
|---|---|
| Weight (lbs) | 4.0000 |
| UPC | 814006003176 |
| MPN | MICR-THN-148X |

Log In