We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
microMICR MICR Standard Yield Laser Toner Cartridge - Alternative for HP 138A, 138X (W1480A) - Black - 1 Each
SKU
MCMMICRTHN138A
by microMICR
$152.76 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Compatible with HP LaserJet Pro 3001dw, 3001dwe
- Also works in MFP 3101fdw and MFP 3101fdwe
- High, consistent quality of MICR printing
- Engineered for superior performance to minimize bank check rejects
Category: Office Printer Ink & Toners
Toner cartridge with new MICR toner is designed for use with HP LaserJet Pro 3001dw, 3001dwe, MFP 3101fdw and MFP 3101fdwe. Standard-yield cartridge contains magnetic image character-recognition ink for security purposes in printing checks. It uses special MICR toner developed and tested specifically for each model printer, retaining the original components and keeping the OEM factory seal intact. Cartridge yields approximately 1,500 pages.
| Brand Name | microMICR |
|---|---|
| Compatibility | HP LaserJet Pro:
|
| Compatible to OEM Brand | HP |
| Compatible to OEM Model | 138A |
| Compatible to OEM Model | 138X |
| Compatible to OEM Part Number | W1480A |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | microMICR Corporation |
| Manufacturer Part Number | MICR-THN-138A |
| MICR | Yes |
| Package Type | OEM |
| Packaged Quantity | 1 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Print Color | Black |
| Print Technology | Laser |
| Product Name | THN-138A / THN-138X MICR Toner Cartridge |
| Product Type | Toner Cartridge |
| Typical Print Yield | 1500 Pages |
| Yield Type | Standard |
| Download PDF File |
| Brand | microMICR |
|---|---|
| Weight (lbs) | 3.0000 |
| UPC | 814006002858 |
| MPN | MICR-THN-138A |

Log In