We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
microMICR MICR Standard Yield Laser Toner Cartridge - Alternative for HP 141A (W1480A) - Black - 1 Each
SKU
MCMMICRTHN141A
by microMICR
$145.25 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Compatible with HP LaserJet M110w and M111w
- High, consistent quality of MICR printing
- Engineered for superior performance to minimize bank check rejects
Category: Office Printer Ink & Toners
Toner cartridge with new MICR toner is designed for use with HP LaserJet M110w and M111w. Standard-yield cartridge contains magnetic image character-recognition ink for security purposes in printing checks. It uses special MICR toner developed and tested specifically for each model printer, retaining the original components and keeping the OEM factory seal intact. Cartridge yields approximately 950 pages.
| Brand Name | microMICR |
|---|---|
| Compatibility | HP LaserJet Pro:
|
| Compatible to OEM Brand | HP |
| Compatible to OEM Model | 141A |
| Compatible to OEM Part Number | W1480A |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer Part Number | MICR-THN-141A |
| Manufacturer | microMICR Corporation |
| MICR | Yes |
| Package Type | OEM |
| Packaged Quantity | 1 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Print Color | Black |
| Print Technology | Laser |
| Product Name | THN-141A MICR Toner Cartridge |
| Product Type | Toner Cartridge |
| Typical Print Yield | 950 Pages |
| Yield Type | Standard |
| Download PDF File |
| Brand | microMICR |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.0000 |
| UPC | 814006003091 |
| MPN | MICR-THN-141A |

Log In