We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
microMICR Remanufactured MICR Laser Toner Cartridge - Alternative for HP CF294A - Black - 1 Each
SKU
MCMMICRTHN94A
by microMICR
$149.60 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 7 left
- Compatible with HP LaserJet Pro MFP M148dw
- Works in MFP M148fdw and M118dw
- High, consistent quality of MICR printing
- Engineered for superior performance to minimize bank check rejects
Category: Office Printer Ink & Toners
Toner cartridge with new MICR toner is designed for use with HP LaserJet Pro MFP M148dw, MFP M148fdw and M118dw. Cartridge contains magnetic image character-recognition ink for security purposes in printing checks. It uses special MICR toner developed and tested specifically for each model printer, retaining the original components and keeping the OEM factory seal intact. Cartridge yields approximately 1,200 pages.
| Brand Name | microMICR |
|---|---|
| Compatibility | HP LaserJet Pro Printers:
|
| Compatible to OEM Brand | HP |
| Compatible to OEM Part Number | CF294A |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer Part Number | MICR-THN-94A |
| Manufacturer | microMICR Corporation |
| MICR | Yes |
| Packaged Quantity | 1 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Print Color | Black |
| Print Technology | Laser |
| Product Condition | Remanufactured |
| Product Name | Remanufactured HP CF294A MICR Toner Cartridge |
| Product Type | Toner Cartridge |
| Typical Print Yield | 1200 Pages |
| Download PDF File |
| Brand | microMICR |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.1900 |
| UPC | 814006002926 |
| MPN | MICR-THN-94A |

Log In