We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Midget Lightweight Diagonal Cutters, 5 in, W/out Bevel
SKU
ORS409D2755
by Klein Tools
$32.30 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Flush cutter with improved knife design snips wire up to 16 AWG, producing a flat, flush cut.
- Pliers' pinch cutting greatly reduces cutting effort and minimizes fly-off.
- Grips designed for greater tool control.
- Ultra slim profile increases access in confined areas.
- Heat treated for increased durability.
Category: Diagonal Cutters
Flush cutter with improved knife design snips wire up to 16 AWG, producing a flat, flush cut. Pliers' pinch cutting greatly reduces cutting effort and minimizes fly-off. Grips designed for greater tool control. Ultra slim profile increases access in confined areas. Heat treated for increased durability.
| Cable/Wire Size [Nom] | Up to 16 AWG |
|---|---|
| Cut Type | Flush |
| Cutting Length [Nom] | 1/2 in |
| Handle Color | Red |
| Handle Type | Textured |
| Jaw Length | 0.45 in |
| Jaw Thickness | 0.09 in |
| Jaw Width | 0.26 in |
| Material | Steel |
| Overall Length [Nom] | 5.05 in |
| Type | Spring Return |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC | 27112100 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| UPC | 092644720802 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1600 |
| Prop65 Warning | Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| MPN | D275-5 |
| Brand | Klein Tools |

Log In