We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Midland Industries 949165 Ball Valve, 1 in Connection, FPT, 1000 psi Pressure
SKU
ORG5839287
$78.22 /2EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Quality manufactured for harsh environments
- Corrosion-resistant
- Investment casting body
- Working pressure 1000 psi for WOG
- Adjustable stem packing
- Pure polytetrafluoroethylene seals and seats
- Blow-out proof stem and safe pressure-reducing hole
- 100% leakage tested at 100 psi air under water
- Locking handle with blue generic sleeve
Category: Plumbing Valves
Midland Industries Ball Valve, 2-Piece, 1 in Connection, FPT Connection, Port Type: Full, 1000 psi, Temperature Rating: -60 to 450 deg F, Media: Gas, Oil, Water, Trim Material: Stainless Steel, Softgoods Material: Reinforced PTFE, Stainless Steel Handle, Dimensions: 3.15 in L x 4.88 in W x 2.5 in H
| Connection Size | 1in |
|---|---|
| Connection Type | FPT |
| Dimensions | 3.15 in L x 4.88 in W x 2.5 in H |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Media | Gas Oil Water |
| Port Type | Full |
| Pressure Rating | 1000psi |
| Softgoods material | Reinforced PTFE |
| Temperature Rating | -60 to 450deg F |
| Trim Material | Stainless Steel |
| Type | 2-Piece |
| UPC | 719852968726 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.7200 |
| MPN | 949165BAG |
| Brand | Midland Industries |

Log In