We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mighty Mighty Movers Reusable Furniture Sliders, Round, 5" Diameter, Beige, 4/Pack
SKU
MAS87007
$15.12 /PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Easily moves heavy furniture and protects floors.
- Foam cushion conforms to furniture bottoms.
- Polymer plastic case allows smooth, effortless movement across any floor surface.
- Use them over and over.
Category: Office Furniture Hardware
Slides easily over carpet, linoleum, wood and tile. Will not scratch, mar or damage clean floors or carpets. Absorbs the impact of floor surface changes. Color: Beige; Color Family: Beige; Material(s): Polymer Plastic; Overall Width: 5".
| Color Family | Beige |
|---|---|
| Color(s) | Beige |
| Diameter | 5" |
| Global Product Type | Furniture Sliders |
| Material(s) | Polymer Plastic |
| Overall Depth | 1.44" |
| Overall Height | 6.63" |
| Overall Width | 5" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Shape | Round |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Brand | Master Caster |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.4400 |
| UPC | 034238870074 |
| MPN | 87007 |

Log In