We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Milwaukee 45-34-0013 Drive Socket, 13 mm Socket, 3/8 in Drive, 6-Point, Vanadium Steel, Chrome
SKU
ORG1387620
by Milwaukee
$18.17 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Four Flat™ sides deter rolling
- Wrench-ready Four Flat™ sides
- Stamped sizes for better visibility
- Optimized geometry to prevent rounding
- Chrome finish
Category: Specialty Hand Tools
Our 3/8 in drive metric six-point socket with four flat sides was designed from the ground up to be part of the most versatile socket family. MILWAUKEE 3/8 in drive sockets feature an innovative design with four parallel flat sides, which deter rolling and are wrench-compatible. The metric socket sizes are stamped into the flats providing you with improved, easy-to-read visibility. These deep and standard socket sizes have optimized geometry to reduce bolt rounding and stripping. We back all our 3/8 in drive metric sockets with a lifetime guarantee. Our 3/8 in drive metric socket sizes range from 6 to 19 mm in standard and deep well sockets.
| Color | Silver |
|---|---|
| Drive Size | 3/8in |
| Finish | Chrome |
| Material | Vanadium Steel |
| Measuring Type | Metric |
| Number of Points | 6 |
| Overall Length | 18.8mm |
| Socket Size | 13mm |
| Socket Type | Deep |
| UPC | 045242566099 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1700 |
| MPN | 45-34-0013 |
| Brand | Milwaukee |

Log In