We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Milwaukee 48-00-1420 Reciprocating Saw Blade, 3/4 in W, 6 in L
SKU
ORG6992523
by Milwaukee
$26.53 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Tungsten carbide for long life
- Coarse grit for fast cutting
- For cutting stone, slate, clay pipe, brick, plaster, marble and chalkboard
Category: Power Saw Blades
Materials, tooth configuration and heat treating are designed to maximize performance in specific cutting applications. Durable, long life blades. Blade has a 1/2 in universal tang that fits all Sawzalls and standard competitive saws. For cutting hardwood floor, cast iron, stainless steel, fiberglass materials, (Polyesters, Epoxies, Melamine's), ceramic tile, stone, slate, clay pipe, carbon, brick, plaster, marble and chalkboard.
| Applicable Materials | Cast Iron Masonry Plastic Stainless Steel Wood |
|---|---|
| Color | Black |
| Finish | Bright |
| Length | 6in |
| Material | Bi-Metal |
| Tang Size | 1/2in |
| Tang Type | Universal |
| Teeth Type | Fleam Ground |
| Thickness | 0.032in |
| Width | 3/4in |
| UPC | 045242081950 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1000 |
| MPN | 48-00-1420 |
| Brand | Milwaukee |

Log In