We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Milwaukee 48-00-1440 Reciprocating Saw Blade, 1 in W, 6 in L, Diamond Cutting Edge
SKU
ORG2565174
by Milwaukee
$24.85 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Diamond-grit delivers up to 30X longer life than standard carbide-grit blades, the result is a significantly lower cost per cut
- A thicker, more rigid blade body resists fracturing and bending for maximum durability
- The precisely controlled size and placement of the diamond-grit allow these blades to cut up to 2X faster than standard carbide-grit blades
- The 1 in tall blade body reduces blade twisting for straighter, more accurate cuts
Category: Power Saw Blades
Made with an industrial diamond-grit embedded in a high-strength nickel alloy braze for faster cuts with a longer blade life when cutting cast iron and other abrasive materials. Used for working with abrasive materials. Universal 1/2 in shank, 1 in W, 1/3 in Thick.
| Applicable Materials | Cast Iron Ceramic Fiberglass Graphite Masonry Nail-Embedded Wood Titanium |
|---|---|
| Color | Black |
| Cutting Edge Material | Diamond |
| Finish | Bright |
| Length | 6in |
| Material | D6A Steel |
| Tang Size | 1/2in |
| Teeth Type | Continuous |
| Thickness | 0.042in |
| Width | 1in |
| Weight (lbs) | 0.1000 |
|---|---|
| Brand | Milwaukee |
| UPC | 045242187393 |
| MPN | 48-00-1440 |

Log In