We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Milwaukee 48-00-1600 Reciprocating Saw Blade, 2-1/8 in W, 12 in L, 5 TPI, Diamond Cutting Edge
SKU
ORG6838460
by Milwaukee
$32.28 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Unique blade geometry protects against floor impacts during bottom plate cutouts
- Double-truss design guides blade for straight window cut outs
- Unique design protects against tooth fracture when cutting nails between studs and joists
- Fang tip delivers fast plunge cutting for window cutouts
- Floor guard shields teeth from floor contact during bottom plate cutouts
- For flush cutting
Category: Power Saw Blades
The Flush Cut Sawzall blade has been engineered to solve the unique frustrations encountered during window and door cut-outs. The unique design provides straighter cuts and protects the blade and teeth when cutting bottom plates.
| Applicable Materials | Wood |
|---|---|
| Color | White |
| Cutting Edge Material | Diamond |
| Length | 12in |
| Material | Bi-Metal |
| Tang Size | 1/2in |
| Tang Type | Universal |
| Teeth Per Inch | 5 |
| Thickness | 1/16in |
| Width | 2-1/8in |
| UPC | 045242253272 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2600 |
| MPN | 48-00-1600 |
| Brand | Milwaukee |

Log In