We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Milwaukee 48-00-1610 Reciprocating Saw Blade, 1/2 in W, 7-3/8 in L, 5 TPI
SKU
ORG6838510
by Milwaukee
$31.28 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Low blade profile cuts 2-1/8 in Dia holes for 1-1/2 in PVC pipe
- 7-3/8 in length allows blade to cut holes through double top plates
- Unique design protects against tooth fracture when cutting holes through nail embedded wood
- Fang tip delivers fast plunge cutting through bottom plates and subfloors
- For fast plunge cutting
Category: Power Saw Blades
The Rough-In Sawzall blade has been engineered to solve the unique frustrations encountered when cutting through-holes during rough-in work. It cuts easily controlled small diameter holes in nail embedded wood like no other blade on the market.
| Applicable Materials | Wood |
|---|---|
| Color | White |
| Finish | Bright |
| Length | 7-3/8in |
| Material | Bi-Metal |
| Tang Size | 1/2in |
| Tang Type | Universal |
| Teeth Per Inch | 5 |
| Thickness | 0.062in |
| Width | 1/2in |
| Weight (lbs) | 0.3200 |
|---|---|
| Brand | Milwaukee |
| UPC | 045242253289 |
| MPN | 48-00-1610 |

Log In