We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Milwaukee 48-00-5016 Reciprocating Saw Blade, 3/4 in W, 9 in L, 6 TPI, Bi-Metal Cutting Edge
SKU
ORG6929087
by Milwaukee
$34.23 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Deep gullet design cuts up to 25% faster than standard wood blades
- Fleam ground process creates super sharp teeth for clean cuts
- Matrix II bi-metal teeth for greater durability
- For cutting nails
Category: Power Saw Blades
Milwaukee fleam ground blades deliver fast, clean cuts in clean wood, plywood, OSB and engineered lumber materials.
| Applicable Materials | Plastic Wood |
|---|---|
| Color | White |
| Cutting Edge Material | Bi-Metal |
| Finish | Bright |
| Length | 9in |
| Material | Bi-Metal |
| Number Of Teeth | 54 |
| Tang Size | 1/2in |
| Teeth Per Inch | 6 |
| Teeth Type | Fleam Ground Matrix II Thin Kerf |
| Thickness | 0.05in |
| Width | 3/4in |
| UPC | 045242082636 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3500 |
| MPN | 48-00-5016 |
| Brand | Milwaukee |

Log In