We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Milwaukee 48-00-5021 Reciprocating Saw Blade, 1 in W, 6 in L, 5 TPI
SKU
ORG6710297
by Milwaukee
$25.66 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- A thicker, more rigid blade body resists fracturing and bending for maximum durability
- Matrix II bi-metal teeth for greater durability
- Ordinary teeth deliver either speed or durability whereas NAIL GUARD solves this trade-off with an aggressive 5 TPI pattern for faster cuts and a unique design that protects against tooth fracture
- Ordinary tips bounce or skate on the work piece whereas FANG TIP bites into the wood on first contact
- 1 in tall blade body reduces blade twisting for straighter, more accurate cuts
- For plunge cutting into wood and nail embedded wood
Category: Power Saw Blades
The Ax Sawzall blades have been engineered to deliver the fastest cuts, longest life, greatest tooth durability and quickest plunge cuts of any wood demolition blade on the market.
| Applicable Materials | Nail-Embedded Wood |
|---|---|
| Color | White |
| Finish | Bright |
| Length | 6in |
| Material | Bi-Metal |
| Tang Size | 1/2in |
| Tang Type | Universal |
| Teeth Per Inch | 5 |
| Thickness | 0.062in |
| Width | 1in |
| UPC | 045242082988 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1200 |
| MPN | 48-00-5021 |
| Brand | Milwaukee |

Log In