We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Milwaukee 48-00-5026 Reciprocating Saw Blade, 1 in W, 9 in L, 5 TPI, Bi-Metal Cutting Edge
SKU
ORG6710289
by Milwaukee
$30.13 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- NAIL GUARD combines an aggressive 5 TPI pattern for faster cutting, with a unique design that protects against tooth fractures
- A thicker, more rigid blade body resists fracturing and bending for maximum durability
- Matrix II bi-metal teeth for greater durability
- Fang Tip ordinary tips bounce or skate on the workpiece, Fang Tip bites into the wood on first contact
- The 1 in tall blade body reduces blade twisting for straighter, more accurate cuts
- The AX wood cutting blades are designed to provide tough, straight cuts in nail-embedded wood and engineered lumber
- For plumbing, remodeling and demolition work
Category: Power Saw Blades
The Ax Sawzall blades have been engineered to deliver the fastest cuts, longest life, greatest tooth durability and quickest plunge cuts of any wood demolition blade on the market.
| Applicable Materials | Nail-Embedded Wood |
|---|---|
| Color | White |
| Cutting Edge Material | Bi-Metal |
| Finish | Bright |
| Length | 9in |
| Material | Bi-Metal |
| Number Of Teeth | 45 |
| Tang Size | 1/2in |
| Teeth Per Inch | 5 |
| Teeth Type | Matrix II |
| Thickness | 0.062in |
| Width | 1in |
| UPC | 045242082995 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.6500 |
| MPN | 48-00-5026 |
| Brand | Milwaukee |

Log In