We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Milwaukee 48-00-5036 Reciprocating Saw Blade, 3/4 in W, 9 in L, 5 TPI
SKU
ORG6155717
by Milwaukee
$25.61 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Matrix II bi-metal teeth for greater durability
- Ordinary teeth deliver either speed or durability whereas NAIL GUARD solves this trade-off with an aggressive 5 TPI pattern for faster cuts and a unique design that protects against tooth fracture
- Ordinary tips bounce or skate on the work piece whereas FANG TIP bites into the wood on first contact
Category: Power Saw Blades
Milwaukee Wood Cutting Sawzall blades have been engineered to deliver the fastest cuts, longest life, greatest tooth durability and quickest plunge cuts of any wood blade on the market.
| Applicable Materials | Nail-Embedded Wood |
|---|---|
| Color | White |
| Finish | Bright |
| Length | 9in |
| Material | Bi-Metal |
| Tang Size | 1/2in |
| Tang Type | Universal |
| Teeth Per Inch | 5 |
| Teeth Type | Thin Kerf |
| Width | 3/4in |
| UPC | 045242082704 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3700 |
| MPN | 48-00-5036 |
| Brand | Milwaukee |

Log In