We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Milwaukee 48-00-5037 Reciprocating Saw Blade, 3/4 in W, 12 in L, 5 TPI, Bi-Metal Cutting Edge
SKU
ORG6710263
by Milwaukee
$30.53 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Matrix II bi-metal teeth for greater durability
- NAIL GUARD solves this trade-off with an aggressive 5 TPI pattern for faster cuts and a unique design that protects against tooth fracture
- Ordinary tips bounce or skate on the workpiece, FANG TIP bites into the wood on first contact
- Thin kerf wood cutting blades are designed to provide fast, flexible cuts in nail-embedded wood and engineered lumber
- Choose thin kerf blades for flush cuts and scroll cuts or for slightly faster cutting in dimensional lumber, plywood and OSB
- For the fastest cutting, roughing and plunge cutting
Category: Power Saw Blades
Milwaukee wood cutting Sawzall blades have been engineered to deliver the fastest cuts, longest life, greatest tooth durability and quickest plunge cuts of any wood blade on the market.
| Applicable Materials | Nail-Embedded Wood |
|---|---|
| Color | White |
| Cutting Edge Material | Bi-Metal |
| Finish | Bright |
| Length | 12in |
| Material | Bi-Metal |
| Number Of Teeth | 60 |
| Tang Size | 1/2in |
| Teeth Per Inch | 5 |
| Teeth Type | Matrix II Thin Kerf |
| Thickness | 0.05in |
| Width | 3/4in |
| UPC | 045242082711 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.5300 |
| MPN | 48-00-5037 |
| Brand | Milwaukee |

Log In