We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Milwaukee 48-00-5091 Reciprocating Saw Blade, 3/4 in W, 6 in L, 8/12 TPI, Bi-Metal Cutting Edge
SKU
ORG6155659
by Milwaukee
$23.86 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Double relief angle reduces tooth stress for long life
- Precision forming process creates sharper teeth for fast cutting
- Matrix II bi-metal teeth for greater durability
Category: Power Saw Blades
Milwaukee designs and manufactures Sawzall blades for the toughest professional applications. Material, blade geometry and heat treating are designed to maximize general-purpose cutting performance.
| Applicable Materials | Cast Iron Metal Plastic Wood |
|---|---|
| Color | White |
| Cutting Edge Material | Bi-Metal |
| Finish | Bright |
| Length | 6in |
| Material | Bi-Metal |
| Number Of Teeth | 60 |
| Tang Size | 1/2in |
| Teeth Per Inch | 8/12 |
| Teeth Type | Matrix II Thin Kerf |
| Thickness | 0.05in |
| Width | 3/4in |
| UPC | 045242082759 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0600 |
| MPN | 48-00-5091 |
| Brand | Milwaukee |

Log In