We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Milwaukee 48-00-5094 Reciprocating Saw Blade, 8/12 TPI, Bi-Metal Cutting Edge, Bright
SKU
ORG6155576
by Milwaukee
$32.04 /CARD
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Double relief angle reduces tooth stress for long life
- Precision forming process creates sharper teeth for fast cutting
- Matrix II bi-metal teeth for greater durability
Category: Saw Blades
Made with Matrix II high speed steel teeth containing 8 percent Cobalt to keep a sharper tooth edge longer. Faster cutting, longer life blades that can bend without shattering. This blade has a 1/2 inch universal tang that fits all Sawzalls and standard competitive saws. Applications: All Woods, Nail Embedded Woods, Composition Material,Plastic, Ferrous & Non-Ferrous Metals & Cast Iron.
| Applicable Materials | Cast Iron Metal Plastic Wood |
|---|---|
| Color | White |
| Cutting Edge Material | Bi-Metal |
| Finish | Bright |
| Length | 12in |
| Material | Bi-Metal |
| Number Of Teeth | 144 |
| Tang Size | 1/2in |
| Teeth Per Inch | 8/12 |
| Teeth Type | Matrix II Thin Kerf |
| Thickness | 005in |
| Width | 3/4in |
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1100 |
| UPC | 045242084616 |
| MPN | 48-00-5094 |

Log In