We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Milwaukee 48-00-5186 Reciprocating Saw Blade, 3/4 in W, 6 in L, 24 TPI
SKU
ORG6155485
by Milwaukee
$24.40 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Optimized tooth design providing 2X more life than our previous generation
- Grid Iron honeycomb pattern increases blade rigidity to resist blade buckling
- Tough Neck ribs strengthen the blade tang and minimize breakage
- For cutting conduit tubing, channels, pipe
Category: Power Saw Blades
Thin kerf metal cutting blades with the double duty Upgrade feature a tooth form that is optimized for the longest life and increased speed. Tough Neck is engineered to protect against tang breakage and delivers the strongest SAWZALL blade tang on the market. Maintaining a short profile and thin body, these blades are ideal for making fast, flexible cuts.
| Applicable Materials | Ferrous/Non-Ferrous Metal |
|---|---|
| Color | White |
| Finish | Bright |
| Length | 6in |
| Material | Bi-Metal |
| Tang Size | 1/2in |
| Tang Type | Universal |
| Teeth Per Inch | 24 |
| Teeth Type | Thin Kerf |
| Thickness | 0.05in |
| Width | 3/4in |
| UPC | 045242082872 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2200 |
| MPN | 48-00-5186 |
| Brand | Milwaukee |

Log In