We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Milwaukee 48-00-5784 Reciprocating Saw Blade, 1 in W, 6 in L, 18 TPI, Bi-Metal Cutting Edge
SKU
ORG3628203
by Milwaukee
$26.55 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Optimized tooth design providing 2X more life than our previous generation
- Tough Neck ribs strengthen the blade tang and minimize breakage
- Grid Iron honeycomb pattern increases blade rigidity to resist blade buckling
- The Torch metal cutting blades are designed to provide tough, straight cuts in all metal materials
- The Torch blades when you need straight cuts in pipe or tube or when you need greater tooth durability in hollow materials like strut or conduit
- For demolition, rescue and remodeling
Category: Power Saw Blades
The Torch Metal-cutting blades with the Double Duty Upgrade feature a tooth form optimized for the longest life and maximum durability. Tough Neck is engineered to protect against tang breakage and delivers the strongest SAWZALL blade tang on the market. Grid Iron features a stamped honeycomb pattern throughout the body of the blade that greatly increases the rigidity of the blade, making it the stiffest metal cutting SAWZALL blade on the market. These blades are ideal for making tough, straight cuts.
| Applicable Materials | Masonry Non-Ferrous Soft Metal Wood |
|---|---|
| Color | White |
| Cutting Edge Material | Bi-Metal |
| Finish | Bright |
| Length | 6in |
| Material | Bi-Metal |
| Number Of Teeth | 108 |
| Tang Size | 1/2in |
| Teeth Per Inch | 18 |
| Teeth Type | Matrix II |
| Thickness | 0.042in |
| Width | 1in |
| UPC | 045242083084 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3500 |
| MPN | 48-00-5784 |
| Brand | Milwaukee |

Log In