We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Milwaukee 48-00-5788 Reciprocating Saw Blade, 1 in W, 9 in L, 18 TPI
SKU
ORG9267576
by Milwaukee
$31.44 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Optimized tooth design providing 2X more life than our previous generation
- Grid Iron honeycomb pattern increases blade rigidity to resist blade buckling
- Sawzall blades Tough Neck ribs strengthen the blade tang and minimize breakage
- For demolition, rescue and remodeling
Category: Power Saw Blades
The Torch metal-cutting blades with the double duty Upgrade feature a tooth form optimized for the longest life and maximum durability. Tough Neck is engineered to protect against tang breakage and delivers the strongest SAWZALL blade tang on the market. Grid Iron features a stamped honeycomb pattern throughout the body of the blade that greatly increases the rigidity of the blade, making it the stiffest metal cutting SAWZALL blade on the market. These blades are ideal for making tough, straight cuts.
| Applicable Materials | Masonry Non-Ferrous Soft Metal Wood |
|---|---|
| Color | White |
| Finish | Bright |
| Length | 9in |
| Material | Bi-Metal |
| Tang Size | 1/2in |
| Tang Type | Universal |
| Teeth Per Inch | 18 |
| Width | 1in |
| UPC | 045242083091 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.5500 |
| MPN | 48-00-5788 |
| Brand | Milwaukee |

Log In