We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Milwaukee 48-13-5001 Countersink with Drill Bit, 11/64 in Dia Cutter, 1/4 in Dia Shank, 4.09 in OAL, Hex Shank, HSS
SKU
ORG7422728
by Milwaukee
$20.45 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
Category: Drill Bit Sets
Our #8 countersink features a 11/64 in drill bit. The pre-drill and countersink bits are designed for use in Milwaukee drill drivers. The 1/4 in quick change hex shanks allow for quick size changes. The 1/8 in hex drill bit length is adjustable to allow for precise depth control.
| Cutter Diameter | 11/64in |
|---|---|
| Flute Type | Tapered |
| Material | HSS |
| Overall Length | 4.09in |
| Screw Size | 8 |
| Shank Diameter | 1/4in |
| Shank Length | 1/8in |
| Shank Type | Hex |
| Suitable for | Milwaukee Drill Drivers |
| UPC | 045242540365 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0800 |
| MPN | 48-13-5001 |
| Brand | Milwaukee |

Log In