We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Milwaukee 48-13-6000 Ship Auger Bit, 1 in Dia, 18 in OAL, Spiral Flute, 7/16 in Dia Shank, Hex Shank
SKU
ORG6410583
by Milwaukee
$47.82 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Impact-rated shank, strong enough to use with an impact wrench
- Fast chip removal, nonstick, polished and coated flutes eliminate costly cleaning time
- Versatile, one-line of MILWAUKEE auger bits covers all applications and tools
- For electricians, plumbers, utilities and any trade requiring fast hole drilling
Category: Auger Bits
The Milwaukee 1 x 18 in ship auger bit drills through up to 2X the nails of competitive auger bits without needing resharpening. Drill into clean or nail-embedded wood with confidence when installing wire, Pex water lines, rebar, bolts and rope in piers, playground equipment and landscaping. The flutes are wider for maximum chip removal, even in deep holes. The polished and coated flute finish means chips won't stick to the bit, even when drilling in material that contains sap or glue. The through-center cutting design creates a more solid striking point against nails compared to the competitions' ahead-of-center and behind-center designs. The longer shaft length makes it easy to drill deeper or overhead without an extension.
| Applicable Materials | Nail-Embedded Wood |
|---|---|
| Color | Red/Silver |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Diameter | 1in |
| Flute Length | 15in |
| Flute Type | Spiral |
| Material | HSS |
| Overall Length | 18in |
| Point Type | Screw |
| Quick Change Shank | No |
| Shank Diameter | 7/16in |
| Shank Type | Hex |
| UPC | 045242092857 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.6500 |
| MPN | 48-13-6000 |
| Brand | Milwaukee |

Log In