We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Milwaukee 48-27-0180 Boring Bit, 5/8 in Dia, 16 in OAL, Flat Flute, 1/4 in Dia Shank, Hex Shank
SKU
ORG8743338
by Milwaukee
$23.65 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- One-bit convenience provides added reach without set screw extensions
- Double-wing spurs allow for fast, clean hole cutting
- Patented sharp cutting edge promotes easy wood boring, faster chip removal and reduced vibration
- 1/4 in quick-change hex shank can be used in all universal QUIK-LOK extensions
- For clean wood hole drilling
Category: Auger Bits
The Milwaukee 5/8 in x 16 in flat boring bit gives you the extra reach you need without extensions. One bit does it all, saving time and eliminating the hassle. Double wing spurs reduce vibration, prevent breakout and facilitate easy hole formation. A patented cutting edge makes wood boring easier and faster than with conventional flat bits. Chips won't cling, letting heat dissipate faster for maximum efficiency. For even greater versatility, the 1/4 in quick-change hex shank allows you to use the 16 in flat boring bits in all universal QUIK-LOKTM extensions.
| Applicable Materials | Wood |
|---|---|
| Color | Silver |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Diameter | 5/8in |
| Finish | Bright |
| Flute Length | 5in |
| Flute Type | Flat |
| Material | Steel |
| Overall Length | 16in |
| Point Type | Drill |
| Quick Change Shank | Yes |
| Shank Diameter | 1/4in |
| Shank Type | Hex |
| UPC | 045242119806 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1100 |
| MPN | 48-27-0180 |
| Brand | Milwaukee |

Log In