We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Milwaukee 48-39-0501 Band Saw Blade, 1/2 in W, 44-7/8 in L, 10 TPI, Bi-Metal
SKU
ORG7647357
by Milwaukee
$30.41 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Precision-formed teeth create fast, clean cuts
- Matrix II high-speed steel teeth excel in metal cutting applications
- Alloy backing steel provides extended blade life
- Designed for cutting common materials 5/16 in to 1/2 in thick
- For interrupted cutting in tubing and structural
Category: Power Saw Blades
Maximize your band saw performance and make straight, accurate cuts in a variety of materials with the Milwaukee 10 TPI standard or deep-cut portable band saw blade (3-Pack). Get exceptional durability and accuracy for your portable band saw that takes a 44-7/8 in blade. Milwaukee's standard/deep-cut band saw blades deliver long tooth life in a variety of metal, including strut, conduit, angle iron, copper tube, threaded rod and pipe. The blade's tooth form, pitch and set ensure straight, accurate cuts time and time again.
| Applicable Materials | Angle Iron Metal |
|---|---|
| Grade | Matrix II |
| Length | 44-7/8in |
| Material | Bi-Metal |
| Teeth Per Inch | 10 |
| Teeth Type | Raker |
| Thickness | 0.02in |
| Width | 1/2in |
| UPC | 045242132096 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.5300 |
| MPN | 48-39-0501 |
| Brand | Milwaukee |

Log In