We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Milwaukee 48-39-0508 Band Saw Blade, 1/2 in W, 35-3/8 in L, 10 TPI, Bi-Metal
SKU
ORG6149025
by Milwaukee
$22.45 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Precision-formed teeth create fast, clean cuts
- Matrix II high-speed steel teeth deliver maximum durability
- Alloy backing steel provides extended blade life
- For cutting common materials 5/16 in to 1/2 in thick
Category: Power Saw Blades
Milwaukee compact portable band saw blades are designed to maximize performance of Milwaukee compact band saws. They will deliver long tooth life and exceptional durability in metal cutting applications, including strut, conduit, angle iron, copper tube, threaded rod and pipe. Tooth form, pitch and set have been designed to deliver straight, accurate cuts across a broad range of materials.
| Applicable Materials | Angle Iron Copper Metal |
|---|---|
| Grade | Matrix II |
| Length | 35-3/8in |
| Material | Bi-Metal |
| Teeth Per Inch | 10 |
| Teeth Type | Raker |
| Thickness | 0.02in |
| Width | 1/2in |
| UPC | 045242201846 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3000 |
| MPN | 48-39-0508 |
| Brand | Milwaukee |

Log In