We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Milwaukee 48-40-0620 Circular Saw Blade, 6-1/2 in Dia, 5/8 in Arbor, 24-Teeth, Cobalt/Tungsten Carbide Cutting Edge
SKU
ORG8350118
by Milwaukee
$22.56 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Laser cutting technology from 100% sheet steel increase cutting accuracy
- Laser cut vibration slots minimize wobble and warping
- Cobalt infused tungsten carbide
- Optimized for both cordless and corded tools
- Milwaukee's anti-friction coating keeps the blade cool while cutting and resists corrosion and gumming
- Thin kerf blade
- 5/8 in arbor hole with diamond knock-out
- For framing applications
Category: Power Saw Blades
Milwaukee's wood cutting, framing blades maximize life and cutting efficiencies to improve your productivity. An anti-friction coating keeps the blade cool while cutting and resists corrosion and gumming. Laser cutting technology creates the blade from 100% sheet steel to ensure a stable blade that increases cutting accuracy. Laser cut vibration slots minimize wobble and warping during use. A thin kerf design delivers faster cuts as well as more cuts per charge when using a cordless tool.
| Applicable Materials | Softwoods Hardwoods Wet Lumber Treated Lumber Laminated Woods OSB LVL PSL LSL OSL |
|---|---|
| Arbor Size | 5/8in |
| Cutting Depth | 2-3/16in |
| Cutting Edge Material | Cobalt/Tungsten Carbide |
| Diameter | 6-1/2in |
| Hook Angle | 18deg |
| Kerf | 0.063in |
| Number Of Teeth | 24 |
| Speed Rating | 10000rpm |
| Suitable for | Cordless and Corded Tools |
| Teeth Type | ATB |
| Thickness | 1.05in |
| Weight (lbs) | 0.3500 |
|---|---|
| Brand | Milwaukee |
| UPC | 045242511945 |
| MPN | 48-40-0620 |

Log In