We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Milwaukee 48-40-0720 Circular Saw Blade, 7-1/4 in Dia, 5/8 in Arbor, 24-Teeth, Carbide Cutting Edge
SKU
ORG8350423
by Milwaukee
$25.99 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Cobalt infused tungsten carbide
- Optimized for both cordless and corded tools
- For framing
Category: Power Saw Blades
Milwaukee wood cutting, framing blades maximize life and cutting efficiencies to improve your productivity. An anti-friction coating keeps the blade cool while cutting and resists corrosion and gumming. Laser cutting technology creates the blade from 100% sheet steel to ensure a stable blade that increases cutting accuracy. Laser cut vibration slots minimize wobble and warping during use. A thin kerf design delivers faster cuts as well as more cuts per charge when using a cordless tool.
| Applicable Materials | Hardwood LSL LVL Laminated Wood OSB OSL PSL Treated Lumber Wet Lumber |
|---|---|
| Arbor Size | 5/8in |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Diameter | 7-1/4in |
| Hook Angle | 18deg |
| Kerf | 0.063in |
| Material | Steel |
| Number Of Teeth | 24 |
| Speed Rating | 8000rpm |
| Teeth Type | ATB Thin Kerf |
| Thickness | 1.05in |
| UPC | 045242511976 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.6500 |
| MPN | 48-40-0720 |
| Brand | Milwaukee |

Log In