We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Milwaukee 48-40-0820 Circular Saw Blade, 8-1/4 in Dia, 5/8 in Arbor, 24-Teeth, Carbide Cutting Edge
SKU
ORG8350456
by Milwaukee
$32.24 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- An ATB tooth pattern minimizes tear out in the cut material
- Laser cutting technology from 100% sheet steel increase cutting accuracy
- Optimized for both cordless and corded tools
- Cobalt infused tungsten carbide
- For framing
Category: Power Saw Blades
Milwaukee wood cutting, ultra fine finish blades provide a smooth finish and cutting efficiencies to improve your productivity. A high ATB tooth pattern provides a superior finish with minimal tear out in the cut material. An anti-friction coating keeps the blade cool while cutting and resists corrosion and gumming. Laser cutting technology creates the blade from 100% sheet steel to ensure a stable blade that increases cutting accuracy. Laser cut vibration slots minimize wobble and warping during use. A thin kerf design delivers faster cuts as well as more cuts per charge when using a cordless tool.
| Applicable Materials | Hardwood LSL LVL Laminated Wood MDF Melamine OSB OSL PSL Softwood Treated Lumber Veneered Plywood Wet Lumber |
|---|---|
| Arbor Size | 5/8in |
| Cutting Depth | 3-3/4in |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Diameter | 8-1/4in |
| Grade | Ultra Fine |
| Hook Angle | 18deg |
| Kerf | 0.083in |
| Material | Steel |
| Number Of Teeth | 24 |
| Speed Rating | 7000rpm |
| Teeth Type | ATB Thin Kerf |
| Thickness | 1.05in |
| Weight (lbs) | 1.0600 |
|---|---|
| Brand | Milwaukee |
| UPC | 045242512034 |
| MPN | 48-40-0820 |

Log In