We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Milwaukee 48-40-1232 Circular Saw Blade, 12 in Dia, 1 in Arbor, 44, 80-Teeth, Carbide Cutting Edge
SKU
ORG8350597
by Milwaukee
$93.83 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Cobalt infused tungsten carbide
- Optimized for both cordless and corded tools
Category: Power Saw Blades
The 12 in, two-pack item offers an 80 tooth fine finish blade as well as a 44 tooth general purpose blade. An anti-friction coating keeps the blade cool while cutting and resists corrosion and gumming. Laser cutting technology creates the blade from 100% sheet steel to ensure a stable blade that increases cutting accuracy. 12 in blades are ring tensioned to further stabilize the blade. Laser cut vibration slots minimize wobble and warping during use. A thin kerf design delivers faster cuts as well as more cuts per charge when using a cordless tool. The 80 tooth fine finish blades ATB tooth pattern minimizes tear out in the cut material.
| Applicable Materials | Hardwood LSL LVL Laminated Wood MDF Melamine OSB OSL PSL Plywood Softwood Treated Lumber Veneered Plywood Wet Lumber |
|---|---|
| Arbor Size | 1in |
| Cutting Depth | 4in |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Diameter | 12in |
| Grade | Fine |
| Hook Angle | 12 15deg |
| Kerf | 0.118in |
| Material | Steel |
| Number Of Teeth | 44 80 |
| Speed Rating | 6000rpm |
| Teeth Type | ATB Thin Kerf |
| Thickness | 1.05in |
| UPC | 045242512171 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 5.8900 |
| MPN | 48-40-1232 |
| Brand | Milwaukee |

Log In