We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Milwaukee 48-40-4070 Circular Saw Blade, 5-3/8 in Dia, 20 mm Arbor, 30-Teeth, Carbide Cutting Edge
SKU
ORG8350191
by Milwaukee
$46.57 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- No lubricant required, saving time and money with less mess
- No burrs eliminates secondary operations saving time and money
- No extreme heat buildup preserves blade life and allows handling the work piece immediately
Category: Power Saw Blades
Milwaukee metal circular saw blades were specifically designed to exceed the expectations of contractors for blade life, cut quality and speed in the most demanding metal cutting applications without a lubricant. A hand-tensioned, hardened alloy steel body extends blade life and delivers the highest quality cuts available. carbide-tipped teeth with Alternate Top Bevel grind shear through metal leaving burr-free, cool-to-touch cuts.
| Applicable Materials | Ferrous Metal |
|---|---|
| Arbor Size | 20mm |
| Cutting Depth | 2in |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Diameter | 5-3/8in |
| Grade | C3 |
| Hook Angle | 0deg |
| Kerf | 0.063in |
| Number Of Teeth | 30 |
| Speed Rating | 4500rpm |
| Suitable for | M18 Cordless 5-3/8 in Metal Saw |
| Teeth Type | ATB |
| Thickness | 0.05in |
| Weight (lbs) | 0.4200 |
|---|---|
| Brand | Milwaukee |
| UPC | 045242233786 |
| MPN | 48-40-4070 |

Log In