We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Milwaukee 48-40-4515 Circular Saw Blade, 8 in Dia, 5/8 in Arbor, 42-Teeth, Cermet Cutting Edge
SKU
ORG8350092
by Milwaukee
$63.23 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Vibration dampening
- Cermet tipped for longer life, more wear-resistant
- Hardened steel body
- For ferrous Metal, 3/32 in and thicker
Category: Power Saw Blades
This 8 in 42 tooth blade is designed to cut a variety of ferrous materials 3/32 in and thicker, including pipe, angle iron, steel studs and conduit. The blade has vibration damping which reduces heat, sparks and noise for cleaner smoother, burr free cuts.
| Applicable Materials | Angle Iron Steel |
|---|---|
| Arbor Size | 5/8in |
| Cutting Depth | 2-3/4in |
| Cutting Edge Material | Cermet |
| Diameter | 8in |
| Kerf | 0.073in |
| Material | Steel |
| Number Of Teeth | 42 |
| Speed Rating | 5000rpm |
| Suitable for | Milwaukee Dry Cut Saw 6370-20 |
| Teeth Type | MATB |
| Thickness | 0.073in |
| UPC | 045242134465 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.0000 |
| MPN | 48-40-4515 |
| Brand | Milwaukee |

Log In