We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Milwaukee 48-89-2317 Jobber Drill Bit, 5/16 in Dia, 4-1/2 in OAL, Twist Flute, 5/16 in Dia Shank, 3-Flat Shank
SKU
ORG3400124
by Milwaukee
$19.96 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Up to 10X life vs black oxide
- RED HELIX™ design for rapid chip removal
- 135 deg split point for precision start
- Chip Breaker decreased heat build-up
- Secure-Grip prevents bit from slipping in chuck
Category: Drill Bit Sets
Milwaukee Cobalt RED HELIX drill bits are engineered for extreme durability and long life in hard metal applications. Designed with a Variable Helix that includes an aggressive 35 deg helix angle, which ends at 15 deg, the cobalt bits with RED HELIX provide Rapid Chip Removal limiting heat build-up to Stay Sharper Longer. The 135 deg split point tip delivers a precision start and prevents walking for fast, accurate holes. Ideal for tough applications and provide up to 10X life vs black oxide drill bits but can be used in all twist drilling applications.
| Applicable Materials | Metal Plastic PVC Stainless Steel Wood |
|---|---|
| Cutting Direction | Right Hand |
| Diameter | 5/16in |
| Finish | Bright |
| Flute Length | 3-3/16in |
| Flute Type | Twist |
| Material | Cobalt |
| Overall Length | 4-1/2in |
| Point Angle | 135deg |
| Point Type | Split |
| Quick Change Shank | No |
| Shank Diameter | 5/16in |
| Shank Length | 1-5/16in |
| Shank Type | 3-Flat |
| UPC | 045242188321 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0800 |
| MPN | 48-89-2317 |
| Brand | Milwaukee |

Log In