We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Milwaukee 48-89-2734 Jobber Drill Bit, 7/16 in Dia, 5-1/2 in OAL, Parabolic Flute, 3/8 in Dia Shank
SKU
ORG8536526
by Milwaukee
$18.98 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Thicker web provides greater strength and longer life
- Black oxide coating provides lubricity and resists corrosion of the bit
- 135 deg split-point tip starts on contact to prevent walking, while the parabolic flute clears chips fast
- 3-flat Secure-Grip shank holds the bit firmly in the drill chuck
- Reduced shank diameter for use in 3/8 in chucks
- For drilling on curved surfaces
Category: Drill Bit Sets
Milwaukee Thunderbolt black oxide jobber length drill bits are designed for extreme durability and long life. The Thunderbolt web features a thicker core than a standard drill bit to provide ultimate strength and protect against side-load breakage. A specially designed parabolic flute form clears chips fast, while the 3-flat Secure-Grip shank holds the bit firmly in the drill chuck. The 135 deg split point tip delivers a precision start and prevents walking for fast, accurate holes. Effective for drilling on curved surfaces, Milwaukee Thunderbolt black oxide bits require less effort to drill through metal, wood and PVC and are highly recommended for use with portable drills.
| Applicable Materials | Metal Plastic PVC Wood |
|---|---|
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Diameter | 7/16in |
| Finish | Black Oxide |
| Flute Length | 4-1/16in |
| Flute Type | Parabolic |
| Material | HSS |
| Overall Length | 5-1/2in |
| Point Angle | 135deg |
| Point Type | Split |
| Quick Change Shank | No |
| Shank Diameter | 3/8in |
| Shank Length | 1-7/16in |
| Shank Type | 3-Flat Reduced |
| Suitable for | Portable Drills |
| UPC | 045242167067 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1700 |
| MPN | 48-89-2734 |
| Brand | Milwaukee |

Log In