We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Milwaukee 48-89-2771 Drill Bit, 3/16 in Dia, 12 in OAL, Parabolic Flute, Flat Shank
SKU
ORG5288493
by Milwaukee
$17.42 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- 135 deg split point tip starts on contact to prevent walking
- Black oxide coating prevents rust
- For extra reach and deep drilling applications
Category: Drill Bit Sets
Milwaukee aircraft length black oxide drill bits are ideal for extra reach and deep drilling applications in metal, wood and PVC. The 135 deg split point tip delivers a precision start and prevents walking for fast, accurate holes. The 3-flat Secure-Grip shank holds the bit firmly in the drill chuck to prevent slipping.
| Applicable Materials | Metal Plastic Wood |
|---|---|
| Cutting Edge Material | HSS |
| Diameter | 3/16in |
| Finish | Black Oxide |
| Flute Length | 2-5/16in |
| Flute Type | Parabolic |
| Material | HSS |
| Overall Length | 12in |
| Point Angle | 135deg |
| Point Type | Split |
| Shank Length | 9-11/16in |
| Shank Type | Flat |
| Weight (lbs) | 0.1200 |
|---|---|
| Brand | Milwaukee |
| UPC | 045242167531 |
| MPN | 48-89-2771 |

Log In