We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Milwaukee 48-89-4617 Impact Drill Bit, 5/16 in Dia, 4.37 in OAL, Twist Flute, 1/4 in Dia Shank, Hex Shank
SKU
ORG7577760
by Milwaukee
$19.29 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Titanium coating for 3X life versus black oxide
- Red Helix design for rapid chip removal
- Shockwave impact duty, engineered for drills and impacts
- 135 deg split point for precision start no walking
- Chip Breaker decreased heat build-up
Category: Drill Bit Sets
Milwaukee Shockwave Impact-duty titanium drill bits with red helix are engineered for impacts and drills. Designed with a variable helix with an aggressive 35 deg helix angle which ends at 15 deg, the impact-duty titanium drill bits with red helix provide rapid chip removal to limit heat build-up to stay sharper longer. The 135 deg split point tip delivers a precision start and prevents walking for fast, accurate holes. Titanium coating can be used in all drilling applications to give you up to 3X life versus black oxide drill bits.
| Applicable Materials | Aluminum Cast Iron Sheet Metal Stainless Steel Steel |
|---|---|
| Diameter | 5/16in |
| Finish | Titanium-Coated |
| Flute Type | Twist |
| Material | Steel |
| Overall Length | 4.37in |
| Point Angle | 135deg |
| Point Type | Split |
| Shank Diameter | 1/4in |
| Shank Type | Hex |
| UPC | 045242353187 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0700 |
| MPN | 48-89-4617 |
| Brand | Milwaukee |

Log In