We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Milwaukee 49-56-9830 Hole Saw, 1-3/8 in Dia, 1/2 in D Cutting, 1/4 in Arbor, 8 TPI, HSS Cutting Edge
SKU
ORG2806008
by Milwaukee
$27.51 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- 1/4 in quick-change hex shank for use with impact drivers
- Stop shoulder design prevents over drilling and damaging components
- Thin wall 8 TPI design for 40% faster cuts than standard bi-metal hole saws
- Ejection spring automatically removes slugs
- For electrical, HVAC and plumbing
Category: Hole Saws & Kits
Designed with a robust 1/4 in quick-change hex shank, Milwaukee SHOCKWAVE Impact Duty thin wall hole saws give professionals a hole making solution to use with impact drivers. Utilizing a thin wall, 8 TPI design, thin wall hole saws deliver a burr-free cut up to 40% faster than standard bi-metal hole saws. The included ejection spring removes the frustration of manually removing slugs by automatically ejecting the material. A stop shoulder design prevents over drilling into material and potentially damaging inner components of electrical and junction boxes. Choose thin wall hole saws for use in plastics and thin gauge metals up to 1/8 in thick.
| Applicable Materials | Plastic Thin Gauge Metal |
|---|---|
| Arbor Size | 1/4in |
| Body Material | Bi-Metal |
| Cutting Depth | 1/2in |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Diameter | 1-3/8in |
| Grade | M2 |
| Length | 2-1/2in |
| Pilot Drill Size | 3/16in |
| Shank Type | Hex |
| Teeth Per Inch | 8 |
| Tooth Type | Variable Pitch |
| Type | Thin Wall |
| UPC | 045242321148 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2000 |
| MPN | 49-56-9830 |
| Brand | Milwaukee |

Log In