We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Milwaukee 49-94-4500 Cut-Off Wheel, 4-1/2 in Dia, 0.045 in Thick, 7/8 in Arbor
SKU
ORG2102127
by Milwaukee
$14.66 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Comprehensive offering for general purpose to specialized high-performance applications
- Tested for balance, resulting in smooth, vibration-free grinding and cutting
- A60T Type 1
- Consistent performance from wheel to wheel through superior manufacturing processes
Category: Power Grinders & Rotary
Milwaukee Cut-Off Wheel, 7/8 in Arbor, 13,580 rpm Speed, 4-1/2 in Dia, 0.045 in Thick, Applicable Materials: Metal, Stainless Steel
| Applicable Materials | Metal Stainless Steel |
|---|---|
| Arbor Size | 7/8in |
| Diameter | 4-1/2in |
| Speed Rating | 13580rpm |
| Thickness | 0.045in |
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0900 |
| UPC | 045242219087 |
| MPN | 49-94-4500 |

Log In