We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Milwaukee MX4 48-20-7212 Drill Bit, 3/4 in Dia, 10 in OAL, Reinforced Flute, 2-Flute, 13/32 in Dia Shank
SKU
ORG7483712
by Milwaukee
$41.79 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Solid head carbide delivers up to 5X longer life in concrete with rebar
- Sharp centering tip for exact spot drilling in concrete and metal decking
- Rebar guards for maximum durability in hard aggregate and rebar
- Fits all SDS-Plus rotary hammers
Category: Drilling & Milling Bits
Our MX4 four cutter SDS PLUS rotary hammer drill bits with solid head carbide deliver up to 5X longer life in concrete with rebar. Engineered with rebar guards to provide maximum durability in hard aggregate and rebar. We designed our MX4 four-cutter bits with sharp centering tips for exact spot drilling in concrete and metal decking. Four-cutter design prevents lock-up in rebar, reducing downtime. Variable flutes remove dust faster, reducing heat and delivering up to 20% more holes per battery charge. The wear mark indicator on each drill bit shows you when they no longer meet the ANSI requirement. These MILWAUKEE MX4 four cutter drill bits are ideal for concrete with rebar and masonry applications.
| Applicable Materials | Concrete Masonry |
|---|---|
| Color | Silver |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Diameter | 3/4in |
| Flute Length | 8in |
| Flute Type | Reinforced |
| Material | Carbide |
| Number Of Flutes | 2 |
| Overall Length | 10in |
| Point Type | Centering |
| Shank Diameter | 13/32in |
| Shank Type | SDS |
| Weight (lbs) | 0.6500 |
|---|---|
| Brand | Milwaukee |
| UPC | 045242512362 |
| MPN | 48-20-7212 |

Log In